SK EN DE (AT)

Skrytý svet pneumatík mimo ciest

Skrytý svet pneumatík mimo ciest

Aj keď sa to niekedy nezdá, množstvo a rozmanitosť pneumatík používaných v teréne a v horách výrazne presahuje to čo vidíme na našich cestách. Aj keď nateraz odložíme bokom veľkú a komplikovanú rodinu poľnohospodárskych pneumatík, zostávajú nám dve profesionálne skupiny, ktoré sa pri pneumatikárskej distribúcii často neprávom opomínajú. Je to dané najmä náročnosťou tohto segmentu a jeho cieľovou skupinou, ktorou sú profesionáli a ľudia, ktorých nie je ľahké spracovať len pekným marketingom. Výber, správne použitie, skladovanie, popredajný servis a samotná distribúcia týchto pneumatík nie sú naozaj jednoduché úlohy, a preto sa im na trhu venujú hlavne špecializované firmy. Pre skupinu BALTYRE je segment lesných a terénnych pneumatík jedným z hlavných smerov rozvoja v posledných rokoch.

V krajinách východnej a strednej Európy lesné hospodárstvo zohráva dôležitú úlohu, keďže drevospracujúci priemysel patrí medzi kľúčové ekonomické sektory mnohých členských štátov. V tejto oblasti majú významné miesto aj špecializované lesné pneumatiky, ktoré sú nevyhnutné pre efektívne fungovanie ťažobných a prepravných strojov. Trh s lesnými pneumatikami sa rýchlo vyvíja v závislosti od technologických inovácií, legislatívnych požiadaviek a ekologických výziev a dôležitou úlohou výrobcov a distribúcie je sa s týmto vývojom vyrovnať. Už dávno nestačí ponúknuť viacplátnovú traktorovú pneumatiku na starý traktor do hôr, ktorá nejak „vydrží“.

Špeciálna konštrukcia lesných pneumatík je základom

Konštrukcia lesných pneumatík je v súčasnosti hlavne diagonálna, čo má svoje dôvody.  Diagonálne pneumatiky všeobecne sú zvyčajne konštruované z niekoľkých vrstiev textilných alebo oceľových kordov, ktoré sa navzájom križujú, čím poskytujú veľmi vysokú odolnosť voči bočnému poškodeniu. Ale podstatným prvkom pri konštrukcii diagonálnej lesnej pneumatiky sú oceľové vložky a ich počet zabezpečujúci odolnosť v náročných lesných podmienkach. Aj napriek dominancii diagonálnej konštrukcie, sa v posledných rokoch podarilo firmám ako Nokian a Tianli vyvinúť špeciálne radiálne lesné pneumatiky. V konkrétnych aplikáciách tieto pneumatiky v sebe spájajú komfort a vlastnosti radiálnej pneumatiky s extrémnou odolnosťou a nosnosťou lesných pneumatík, čo z nich robí ideálnu voľbu pre špecifické práce v lese. Častou a vážnou chybou niektorých predajcov, niekedy dokonca úmyslom je používanie, respektíve ponúkanie štandardných poľnohospodárskych pneumatík s textilnými vložkami, či už radiálnej alebo diagonálnej konštrukcie ako lacnejšiu alternatívu k plnohodnotným lesným pneumatikám. Na trhu preto dnes máme niekoľko „forestry“ pneumatík, ktoré však ani zďaleka nie sú plnohodnotným produktom. 

Rôznorodosť lesných pneumatík podľa použitia

V závislosti od konkrétneho využitia možno lesné pneumatiky rozdeliť do troch hlavných kategórií podľa mechanizmov ktoré ich používajú – CTL pneu - forwarder a harvestor /vyvážačka/; skidder /špeciálny lesný traktor/ a nakoniec štandardné traktory trvalo pracujúce v lese.  

CTL /cut-to-lenght/ stroje sú dnes najmodernejšie a najnáročnejšie.  Vyžadujú špecializované obutie na plné využitie ich možností a potenciálu. Ťažké terény, vysoká záťaž, využitie pásov a stále výkonnejšie stroje kladú vysoké požiadavky aj na vývoj pneumatík. Tieto sa vyznačujú hlbokým dezénom a zvýšenou odolnosťou proti prierazom, čo zabezpečuje ich životnosť aj v drsných podmienkach. 

Skidder – používanie špeciálnych lesných kolesových traktorov /LKT/ je rozšírené najmä v oblasti strednej a východnej Európy. Štvorkolesový stroj pracujúci v extrémnych podmienkach vyžaduje lesné odolné pneumatiky s vysokou trakciou na mäkkých povrchoch a odolnosťou.

Treťou kategóriu sú klasické traktory pracujúce v lese. V našich podmienkach od najstarších Zetorov až ťažké moderné stroje ako napríklad Valtra. Od úpravy lesných pozemkov po zvážanie a transport dreva, je potrebné aj pre tieto stroje zabezpečiť odolné lesné pneumatiky.

Dynamika trhu vo východnej Európe 

Východná a stredná Európa predstavuje špecifický segment trhu s lesnými a terénnymi pneumatikami. Pobaltské krajiny a Poľsko, Slovensko, Česko, Maďarsko a Rumunsko majú silné lesnícke tradície a prebieha v nich rozsiahla ťažba dreva. Aj medzi nimi sú však geografické rozdiely, kde v hornatejších regiónoch dominuje masívny šípový dezén a v rovinatejších krajinách sa používa aj „klasický hokejkový dezén“ pre lepšiu ochranu pôdy. Mechanizácia lesníctva a tlak na zníženie prevádzkových nákladov vedú k väčším investíciám do moderných pneumatík, pričom na trhu dominujú značky ako Nokian, Tianli, Allianz a Trelleborg. 

Značka Tianli, v Európe zastúpená skupinou BALTYRE, si v tomto kontexte postupne získava čoraz väčšiu pozornosť ako nový dynamický výrobca pneumatík. Tianli sa zameriava na moderné vysokokvalitné diagonálne a radiálne pneumatiky, ktoré poskytujú výhodnú kombináciu trvanlivosti a výkonu. Vďaka vysokej kvalite, doživotnej záruke, konkurencieschopnej cenovej politike a kvalitnej distribúcii si nachádza svoje miesto najmä medzi podnikmi, ktoré chcú modernizovať svoj vozový park bez výrazného nárastu nákladov.

Značka Tianli bola založená v roku 1985 ako súčasť Tianjin United Tire & Rubber International Co., Ltd. (TUTRIC). Hneď vo svojich začiatkoch patrila medzi popredných dodávateľov lesných pneumatík do najťažších podmienok v lesoch Kanady. Dnes patrí pod spoločnosť Zhongce Rubber Group Co., Ltd. (ZC Rubber), ktorá je najväčším výrobcom pneumatík v Číne a deviatym najväčším na svete. Pneumatiky pod značkou TIANLI dnes môžeme nájsť v prvovýbave u viacerých popredných výrobcov lesnej techniky – PONSSE, CATERPILLAR, JOHNDEERE, HAMM ale aj lokálnejších výrobcov techniky a príslušenstva napríklad EQUUS a LKT. 

Trh s lesnými pneumatikami čelí viacerým výzvam. Ekologické požiadavky EÚ čoraz viac tlačia na výrobcov, aby znižovali ekologickú stopu svojich produktov. Vyvíjajú sa nové materiály a technológie, ktoré majú zabezpečiť dlhšiu životnosť pneumatík, nižší valivý odpor a minimalizáciu poškodenia lesnej pôdy. Zároveň sa očakáva, že digitalizácia a inteligentné sledovanie opotrebenia pneumatík sa stanú bežnou súčasťou moderného lesníctva. Trh lesných pneumatík v Európskej únii sa neustále vyvíja pod vplyvom technologických inovácií, ekonomických trendov a legislatívnych opatrení. Východoeurópske krajiny zohrávajú v tomto vývoji dôležitú úlohu, pričom dopyt po efektívnejších riešeniach postupne rastie. Len niektorí výrobcovia pneumatík dokážu reagovať na nové výzvy a ponúkať riešenia, ktoré spájajú ekonomické a ekologické aspekty. Budúcnosť trhu s lesnými pneumatikami tak bude formovaná nielen technologickými inováciami, ale aj neustále sa meniacimi požiadavkami lesníckeho sektora.

 

Publikované: 12. 03. 2025

×